Co roku trzeba rozliczać się z urzędem skarbowym. Przekonaj się jak zrobić to najszybciej

Każda osoba zatrudniona na zasadzie umowy o pracę otrzymuje co miesiąc wynagrodzenie na podstawie tworzonej przez pracodawcę listy płac. Jej wyliczeniem zajmuje się przeważnie kadrowa lub księgowa, przy czym lista ta uwzględnia wszelkie niezbędne do pobrania składki ubezpieczeniowe, a także zaliczkę na podatek.
Zaliczka jest pobierana z góry więc może się okazać, że pod koniec roku pracownik miał pobierane więcej
zobacz więcej
Autor: Abdulla Al Muhairi
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
pieniędzy niż należy, jednak w tych okolicznościach może liczyć na ewentualny zwrot z chwilą kiedy przyjdzie mu się rozliczać z US. Co roku do 30 kwietnia każda osoba fizyczna posiadająca dochody czy to w formie wypłaty czy renty, lub też z innych tytułów ma obowiązek rozliczyć swój pit. Pracodawca lub inny płatnik składek wysyła pracownikowi, bądź odbiorcy pieniędzy z początkiem roku pit, za pomocą którego ten drugi może rozliczyć się z fiskusem. Rozliczenie nie jest skomplikowane o ile mamy stałe wynagrodzenie co miesiąc i to z jednego źródła dochodów. W wielu przypadkach jednak sprawa jest bardziej zagmatwana – rozliczamy się z umowy o pracę, na dodatek z umowy o zlecenie lub pobieramy zasiłek (zobacz zasiłek) czy naukowe stypendium. Nierzadko też otrzymujemy nagrody, które także musowo uwzględnić w PIT, albo pobieramy dodatkowo rentę. W takiej sytuacji, aby bezproblemowo rozliczyć się warto wykorzystać odpowiedni program, który spokojnie pobierzemy z internetu.

Jeśli chodzi o pit program do pobrania odnajdziemy nie tylko na stronie Urzędu Skarbowego, ale również na wielu innych stronach podejmujących tematykę finansową czy społeczną. Korzystanie z takiego programu jest bardzo wygodne, bowiem wystarczy jedynie wprowadzić potrzebne dane w zaznaczone miejsca, a program samoczynnie wyliczy wymagany podatek. Jeśli więc poprawnie wprowadzimy wszystkie dane rozliczenie nie powinno mieć jakichkolwiek błędów. Gdyby natomiast coś poszło nie tak i wymagana będzie korekta, także przy pomocy takiego programu możliwe jest jej dokonanie.


Polecamy też

Kasy fiskalne pojawiają się w większości zakładów usługowych

kasa
Właściwe rozliczanie się z urzędami okazuje się być ważne.Jeśli otrzymujemy pieniądze, musimy w właściwy sposób rozliczać się z tych zysków, tak aby odpowiednie urzędy dobrze wiedziały, ile zyskaliśmy, jak wiele od tego podatku powinniśmy uiścić.

Wysłanie PIT (zobacz jak wysłać pit elektronicznie) drogą internetową jest nie tylko łatwiejszą, ale szybszą metodą na zrealizowanie tego obowiązku (jest to także możliwość aby odpisać darowiznę na OPP - 1% - poradnik). Tak samo szybciej otrzymujemy należny zwrot, jako że urząd również może na tej podstawie dokonać szybszego rozliczenia z nami. Dlatego warto uzupełniać PIT z wykorzystaniem dedykowanych programów online, które są bezpłatne.
07-10-2020
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.