Darowizna pojazdu

Darowizna samochodu to przeniesienie własności auta – pociąga to za sobą określone obowiązki podatkowe.


W stosunkach rodzinnych przeniesienie własności stanowi najbardziej popularną formę darowizny z uwagi na konsekwencje fiskalne.
Umowa darowizny samochodu powinna zostać sporządzona w formie pisemnej – co do reguły powinna posiadać ona formę aktu notarialnego, lecz może zostać spisana z pominięciem rejenta (staje się obowiązująca w momencie wydania wozu obdarowanemu). Obojętnie czy jest to darowizna części pojazdu, czy też całego wozu, umowa musi koniecznie obejmować pewne nieodzowne elementy takie jak między innymi: miejsce nawiązania umowy, oznaczenie darczyńcy jak też obdarowanego, deklaracja darczyńcy o posiadaniu całkowitego prawa własności wozu, oświadczenie darczyńcy o braku obciążeń auta zobowiązaniami na rzecz osób trzecich, oświadczenie ofiarodawcy o darowaniu czterokołowca, deklaracja obdarowanego o przyjęciu samochodu, termin wydania samochodu.


internecie
Autor: University of the Fraser Valley
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


przedsiębiorca
Autor: Inni PR & Marketing
Zaczerpnięte z: Inni PR & Marketing


zajęcie
Autor: EveryCarListed P
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Co do zasady darowizna samochodu powoduje skutki fiskalne. Należy jednak zaznaczyć, iż prawo dopuszcza sytuacje, w których podatek nie będzie nieodzowny, aczkolwiek powinny zostać przy owej sposobności spełnione pewne warunki: uczestnikami umowy darowizny pojazdu są najbliżsi członkowie familii, nabycie własności samochodu zostało zgłoszone do właściwego urzędu skarbowego w przeciągu 6 miesięcy od dnia dokonania darowizny.
Jeśli powyższe warunki nie zostaną zrealizowane, wówczas darowizna połowy czterokołowca bądź całego jest opodatkowana zgodnie z zasadami wiążącymi dla I grupy podatkowej.

Zaintrygował Cię ten tekst? Zajrzyj więc do kolejnego zagadnienia i czytaj skuteczny adwokat poznań do woli o intrygujących Cię sprawach.

Wielkość podatku w omawianej sytuacji jest uzależniona od rozmaitych czynników.
02-10-2019
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.