Śliczny i schludny trawnik przez cały sezon.

Dumą nie jednego polaka jest jego ogród. Zwykle jednym z najistotniejszych, jak również robiących największe wrażenie, elementów jest trawnik. Nasycona zieleń, dokładnie przystrzyżona trawa, jednolita gęstość- podobnych właściwości pragnie niejeden ogrodnik. Jak zatem sprawić, by nasz trawnik sprawiał, by sąsiadom rzedły miny na jego widok?
Na wstępie powinniśmy rozpocząć od sprzątnięcia terenu- pozbywamy się wszelkich kamieni czy gruzu. Nie mają one pozytywnego wpływu na glebę i na rośliny, należy się więc się go pozbyć. Dalej, gdy teren, na którym planujemy nasz ogród, mamy zachwaszczony, powinniśmy zająć się jego odchwaszczaniem. Jeśli korzystamy z chemii, trzeba to zrobić przynajmniej miesiąc przed zasianiem trawy czy posadzeniem innych roślin.

koszenie trawy
Autor: David Mulder
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Teren oczyszczony, odchwaszczony, wobec tego należy teraz zabrać się za jego formowanie. Zastanówmy się, jak chcemy żeby ogród wyglądał, żeby nie było żadnej dodatkowej roboty potem. Jeśli musimy usunąć jakieś drzewa czy krzaki, usuńmy je natychmiast. Po wyjęciu roślin pozostaną nam dziury, które trzeba uzupełnić. Po wszystkim powinniśmy zabrać się za przygotowanie gleby- nie powinna być zbyt kwaśna, ani zbyt zasadowa- tu też należy przemyśleć jakie rośliny sadzimy, oraz jaką wartość pH powinna posiadać gleba pod naszą trawę.

Następny etap to wałowanie ziemi. W tym miejscu przyda nam się już sprzęt ogrodniczy - walec do ziemi, który możemy pożyczyć od specjalistycznej wypożyczalni. Wałowanie wyrówna nam teren pod trawnik, zewrze glebę, a to z kolei sprawi, że nasiona lepiej się zakorzenią. Wałować należy wzdłuż ogrodu, potem wszerz, następnie raz jeszcze, ale po przekątnej. Teraz możemy wysiać trawnik. Wykonujemy to w warunkach sprzyjających kiełkowaniu. Trawę wysiewamy na wiosnę, pod koniec kwietnia do pierwszej połowy maja, lub późnym latem, pod koniec sierpnia do pierwszej połowy września.


Polecamy też

W jaki sposób zaopiekować się swoim domem?

Montaż papy izolacyjnejMontaż papy izolacyjnej
Kiedy ma się swój dom, trzeba się o niego bardzo troszczyć, gdyż budynek zaniedbany niezwykle szybko ulega zniszczeniu, w zasadzie tyczy się to też ogródka dookoła domu. W sumie nieważne jest to, o jakim elemencie się mówi, każda część jest bardzo istotna, ponieważ od troski o wszystkiego zależy całościowy wynik wizualny własnego domu.

Kiedy nasz trawnik urośnie od ziemi i zacznie się zagęszczać, jesteśmy prawie „w domu”. Teraz czekamy, aż nasze źdźbła podrosną na wysokość ok 8-10 cm i będziemy mogli wykonać nasze pierwsze koszenie. Najlepsze do tego typu zadań są kosiarki spalinowe - koszenie powinno zostać wykonane tak, by rany po cięciu były jak najmniejsze. Ważne tu jest, by ostrza kosiarki były bardzo ostre..

Uff, niemało tego, lecz w końcu najważniejszy jest efekt końcowy. Właściwe wykonanie wszystkich kroków, z niewielką pomocą sprzyjającej pogody, da nam wspomniany na początku artykułu piękny trawnik.
29-06-2020
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.