Mąka i jej szerokie użycie w przemyśle

Mąka jest artykułem powstałym na skutek rozdrobnienia ziarna zbóż bądź też innych roślin. W zależności od rodzaju gatunku, z którego uzyskano mąkę może być ona zastosowana do rozmaitych celów: spożywczych, paszowych bądź przemysłowych.
Poradnik miłośnika makaronu
Autor: Międzybrodzkie Makarony
Zaczerpnięte z: Międzybrodzkie Makarony
Ze względu na wykorzystanie w przemyśle spożywczym mąkę rozdzielamy na: chlebową (żytnia i pszenna), wykorzystywaną do produkcji chleba, a także innych wyrobów piekarniczych oraz niechlebową (z pozostałych zbóż, kartofli, kukurydzy) wykorzystywaną jako uzupełnienie do mąk chlebowych, czasem też samodzielnie.

To jest niezwykle absorbująca tematyka i warto ją przeanalizować dokładniej, zatem bez wahania sprawdź szczegóły pod adresem (https://www.elmet-produkcja.pl/frezowanie), który jest tu.

Pośród nich można wyróżnić mąki wykorzystywane do produkcji chleba dla chorych na celiakię. Będą to: mąka kukurydziana i ryżowa.

Polecamy też

O czym wszystek przedsiębiorca wiedzieć powinien, alias rady na koniec roku

pozyskiwanie dotacji unijnych
Autor: Ascom Vpr
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Dopełnia się rok, co znaczy, że niektóre etapy zamykamy i podsumowujemy, ale pozostałe dopiero inicjujemy i obracamy w myślach. Jeśli zarządzamy firmę, jest to okres komponowania strategii na nowy rok.


Pragnąc zaprezentować proces pozyskania mąki z ziarna zbóż warto znać budowę ziarnika. Ziarno zbudowane jest z okrywy owocowo-nasiennej nazwanej łuską (dostatniej w błonnik jak też składniki mineralne), tuż pod nią mieści się warstwa aleuronowa zawierająca wiele białek, witamin oraz pewne ilości tłuszczy.

Jeśli niezwykle intryguje Cię podnoszona tutaj kwestia, oprócz tego koniecznie zobacz tekst w serwisie (fmk.pl/piora-slimakow/) opisującym podobne zagadnienia.

Zarodek jest najmniejszą cząstką ziarna, mieści on dużo tłuszczu i białka o dużej wartości (czytaj dalej ).


Najbardziej wewnętrzną cząstką ziarna, a zarazem największą stanowi tzw. bielmo. Zawiera ono białka oraz węglowodany. Wytwórczość mąki polega na przemiale ziarna, tzn. na mechanicznym rozkruszeniu oczyszczonego ziarna z pomocą sprofilowanych urządzeń w taki sposób, ażeby odseparować jego środkową część, zatem bielmo mączyste od zewnętrznej warstwy, tj. okrywy nasienno-owocowej. W tenże sposób z rozdrobnionego bielma wytwarzana zostaje mąka, a oddzielona powłoka nasienno-owocowa tworzy otręby.

Nabywając bielszą mąkę, powinniśmy wiedzieć, iż niesie ona mniej błonnika, elementów mineralnych a także witamin z grupy B, z kolei więcej skrobi. Zatem dobrze jest wybierać mąki ciemniejsze, mieszczące więcej substancji odżywczych, błonnika a także witamin z grupy B, a również witaminę E. Cechy dobrej jakościowo mąki: barwa - zależy od rodzaju oraz pochodzenia: od biało-kredowej poprzez biało-żółtą po szarawą, zapach – charakterystyczny nieco słodkawy.

przenośniki 2
Zaczerpnięte z: sxc.hu
W przemyśle zbożowym i paszowym wykorzystuje się wiele rodzajów specjalistycznych urządzeń w tym takie przenośniki łańcuchowe jak też przenośniki śrubowo-ślimakowe przeznaczone do poziomego jak też ukośnego transportu przeróżnych materiałów miałkich (przykładowo ziarna, otrębów, minerałów).
23-10-2019
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.