Nowatorskie teorie ekonomiczne odzewem na błyskawicznie zmieniającą się rzeczywistość

Pęd dzisiejszej ekonomii a dodatkowo jej budowa nastręcza ciągłych zmian. Dotychczasowe założenia gospodarcze wydają się niewystarczające, a recesja z początku wieku dowiodła, że obecne rozwiązania teoretyczne nie do końca się sprawdzają. Jak twierdzi się w publikacjach, mówi się o tym zdarzeniu jako o najogromniejszym recesji od czasu Wielkiego Kryzysu sprzed niemal 100 lat.


Biznesmen
Autor: ricciofix
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Okazało się, że integracja i wolny transfer materiałów oraz usług - chociaż jest konieczny - nie minimalizuje całkiem pejoratywnych skutków cykliczności gospodarki. Do tego można by dołączyć rychły postęp technologiczny i powstające z niego wyzwania dla gospodarek, dla przykładu nieodzowność ciągłego rozwoju firmy wedle powiedzonka „który stoi w miejscu ten się cofa”. Taka sytuacja wymusiła wynalezienie sposobów na współpracę przedstawicieli biznesów także nauki. Oczywiście i wprzódy taka sytuacja miała miejsce, ale były to przypadki incydentalne.

Aktualnie jednak ma to być przedsięwzięcie systemowe. Instrumentem do takiego strukturalnego przedsięwzięcia ma być klastering - pogląd teraźniejszej ekonomii nowe, próbujące nieco przerobić klasyczną teorię rywalizacji. Obrazowo mówiąc klastering próbuje złączyć „wodę z ogniem” inaczej konkurencję oraz kooperację w jedno. Według tej myśli firmy ażeby przetrać w światowej gospodarce powinny integrować się w sieci biznesowe oraz kooperować w konkretnym obszarze aktywności (równocześnie w odmiennych stosując klasyczne kanony konkurencyjności).

Na ogół takimi obszarami gdzie powstają klajstry jest zetknięcie interesu i nauki. Dzisiaj niewiele firm na własną rękę stać na finansowanie badań naukowych lub kupowanie od akademii rozwiązań technologicznych. Jednocześnie bez kreatywności nie da się w dzisiejszej ekonomii rozwijać się. I to jest na ogół sfera kooperacji firm.

Jeżeli po przeanalizowaniu tego problemu, będziesz mieć ochotę na większą ilość danych, to kliknij i zobacz, jakiego rodzaju porządne informacje posiada ten artykuł.

Sieci biznesowe to nie jedynie metoda na mikroekonomie ale też ma istotne znaczenie makroekonomiczne. Najważniejsze podmioty polityczne i ekonomiczne to Unia Europejska i OECD. Wedle owych instytucji klastering to decydujący czynnik przyrostu PKB. Oczywiście może być on modą gospodarczą. Nasze obecne domysły sprawdzimy za jakiś okres.
06-10-2021
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.