Rolnictwo ekologiczne - założenia, cele, zasady

Rolnictwo ekologiczne to metoda gospodarowania minimalizująca zależność od nakładów zewnętrznych przez aktywizowanie biologicznych mechanizmów produkcyjnych w obrębie gospodarstwa. Rolnictwo ekologiczne ogranicza radykalnie stosowanie środków wytworzonych lub przetworzonych chemicznie, nawet jeśli będą to analogi substancji występujących w przyrodzie.
styl
Autor: Reynaers Polska
Zaczerpnięte z: Reynaers Polska


fitness club
Autor: Skagerak Denmark
Zaczerpnięte z: Skagerak Denmark


Założeniem tego systemu jest naśladowanie procesów zachodzących w przyrodniczych ekosystemach – zarówno jeśli idzie o aspekt jakościowy (typ wprowadzanych do obiegu substancji), jak też ilościowy (pułap intensywności). Nie ma uniwersalnie wiążącej definicji ekologicznego rolnictwa, system ów od początku (ok.1970) samodefiniuje się poprzez kryteria, a więc dozwolone preparaty oraz sposoby produkcji.


Dokładne kryteria produkcyjne służą realizacji trzech podstawowych celów rolnictwa ekologicznego, są to: zachowanie dużego poziomu próchnicy warunkującej urodzajność ziemi, podtrzymanie stabilności biologicznej w środowisku produkcji dzięki pilnowaniu bio-rozmaitości, samowystarczalność paszowo-nawozowa, zatem dążność do zamknięcia obiegu materii w gospodarstwie przez równoważenie produkcji roślinnej oraz zwierzęcej. W rolnictwie ekologicznym, w samoregulujących się cyklach przyrodniczych powstają płody rolnicze o dużej jakości biologicznej, porównywalnej z jakością surowców czerpiących z naturalnych ekosystemów.


Integralną cząstką wyznaczników produkcji agrarnej jest konwersja na metodę ekologiczną, czyli konieczny okres wykorzystywania kryteriów w gospodarstwie przed przyznaniem eko-rolniczego statusu po raz pierwszy. Okres konwersji trwa z reguły 2 lata i ma przyczynić się do rozkładu pozostałości użytkowanych wcześniej środków agrochemicznych oraz sprzyjać osiąganiu równowagi ekologicznej . Wyznaczniki ekologicznego rolnictwa to nie tylko wymogi tyczące się uprawy roślinek jak też chowu zwierzaków, system obejmuje też przetwórstwo surowców eko-rolniczych i zasady znakowania towarów określonych do obrotu.
W rolnictwie ekologicznym przydać się może również opryskiwacz plecakowy, jakim rozpryskiwać będziemy naturalne środki ochrony roślinek. W uprawie roślin nadrzędne znaczenie będzie mieć należycie przemyślany płodozmian o paroletniej rotacji, z uczestnictwem roślinek motylkowatych.
01-01-2021
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.