Masz zaległy urlop? Dowiedz się, jak obliczyć należny ci ekwiwalent

Wczasy to jeden z wyjątkowo lubianych okresów na przestrzeni roku. I dla rodziców, którzy mogą wyrwać się z codziennego kieratu, i dla maluchów, które nareszcie mogą spędzić czas z mamą oraz z tatą, w trakcie zwyczajnego tygodnia bowiem nie przytrafia się to zbyt często.
Jednakże mimo iż każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę należy się wolne, nie każdy jest w stanie skorzystać z urlopu – czy to z przyczyn osobistych, czy ze względu na wygaśnięcie albo rozwiązanie stosunku pracy. Dlatego pracownikowi przypada należyty ekwiwalent w zamian za wolne dni. Jak zatem wyliczyć, jaka suma nam przysługuje?

Polecamy też

Udaj się do Maroka już dziś , a także daj się ponieść rozrywce w tym wspaniałym państwie

Fotobudka
Każdy z nas zasługuje na wypoczynek. Wiemy, iż jedni lubią relaksować się w pokoju gościnnym przed telewizorem, pozostali z kolei uwielbiają aktywny odpoczynek.


Zacznijmy od tego, że urlopu nie można się zrzec, jest prawem przysługującym wszystkim zatrudnionym, stąd ekwiwalent. Obliczanie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop zależy od współczynnika określanego na każdy rok kalendarzowy. Nie zawsze bowiem mamy taką samą liczbę dni, w jakich będziemy pracować, z przyczyny np. przypadających świąt, z tego względu też współczynnik ten nie może być taki sam.

Przejdź do artykułu, który jest pod podanym linkiem i czytaj jeszcze (https://franklincovey.pl/zarzadzanie-czasem-organizacja-pracy/) na ten temat, który najwidoczniej Cię zaciekawił. Nie czekaj!

ekwiwalent za niewykorzystany urlop
Autor: http://sxc.hu
Zaczerpnięte z: http://sxc.hu
Oprócz tego na wielkość ekwiwalentu ma wpływ średnie wynagrodzenie pracownika. Zarobki z kolei odróżniają się zależnie między innymi od piastowanego stanowiska lub firmy, w jakiej pracuje. Wynagrodzenie powinno być ustalone w stawce miesięcznej, a jeśli zatrudnionemu przysługują finansowe dodatki, na przykład premie, również należy je brać pod uwagę według zasad uwzględnionych w przepisach.

Upewnij się, że ta wskazówka z www (http://www.magdalenagrzeskowiak.pl/prawo-rodzinne/adopcja-warszawa.html) nie umknie Twej uwadze, gdyż nakreśla dokładnie tego rodzaju tematykę, jak artykuł, który dokładnie w teraz czytasz.

Kwestie ekwiwalentu bowiem systematyzowane są przez specjalne rozporządzenie wydane przez MPiPS. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, musisz bliżej zapoznać się ze wskazanym artykułem na serwisie .

Pamiętajmy, że w sytuacji, gdy pracodawca decyduje się podpisać kolejną umowę o pracę z miejsca po rozwiązaniu poprzedniej, nie jest zobowiązany wypłacać ekwiwalentu. Nie należy się on też ludziom, którzy zatrudnieni są w oparciu o kontrakt menadżerski, gdyż nie gwarantuje on płatnych urlopów --> źródło. Jeśli jednak pracujesz na podstawie umowy o pracę, możesz swobodnie z niego korzystać. Praca pracą, lecz wypoczynek każdemu jest niezbędny, chociażby po to, by odświeżyć umysł oraz z nowym zapałem powrócić do wykonywania obowiązków. Stała praca może wprowadzić marazm i spowodować, że znacznie spadnie nasza efektywność, dlatego gdy tylko przytrafi się taka okazja, wyjedźmy na parę dni, a szybko poczujemy przypływ sił.
30-06-2020
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.