Polskie miasteczka i ich zabytki

Polska jest znana na arenie międzynarodowej ze wspaniałej, bogatej w zabytki architektury. Turyści z zachodu ogromnie chętnie odwiedzają miasta niezwykłe pod względem architektonicznym, do takich miejsc należy między innymi Kraków ze słynnym na cały świat zamkiem na Wawelu, Wrocław z jego pięknymi kościołami i wspaniałym rynkiem czy Toruń, gdzie można obejrzeć cenione na całym świecie stare miasto. Wszystkie te miasta, są jednak jednymi z największych w Polsce. Dużo pięknych zabytków architektonicznych znajduje się w małych miejscowościach, znajdujących się gdzieś w zakątkach kraju.

Wschodnia Polska jest najpiękniejsza
ratusz
Autor: lumiere
Najwięcej tego typu miejscowości znajduje się we wschodniej części Polski, gdzie dochodziły do głosu wpływy pochodzące z rozmaitych kultur. Warte wymienienia są przynajmniej trzy: Kazimierz Dolny, Sandomierz i Bukowina Tatrzańska. Sandomierz jest od niedawna znany widzom serialu „Ojciec Mateusz”, w którym to Telewizja Polska promuje uroki tego miejsca. O Kazimierzu śpiewał również Marek Grechuta w utworze „Jak perła między wzgórzami”, Grechuta śpiewa tam o wizycie na tamtejszym starym mieście, na którym to stoją piękne budynki. Ich charakterystyczny urok wypływa z budulca, z jakiego są zbudowane.

Czy opisywane zagadnienie jest dla Ciebie ciekawe? To kliknij i przeczytaj, co ma porządna treść - odnajdziesz tam równie intrygujące dane.

Miękki, prosty w kształtowaniu wapień był powodem, dla którego renesansowi kazimierscy artyści prześcigali się w zdobieniach domów. W wielu z takich kamienic udostępniane są noclegi. Kazimierz słynie też ze spichlerzy, które są także obficie zdobione.

Górska architektura Górskie drewniane chaty ze spadzistymi dachami to specjalność polskiej architektury w miejscowościach w pobliżu gór. Komu jednak znudziło się zatłoczone Zakopane, wypełnione tandetnymi stoiskami z pamiątkami, musi koniecznie odwiedzić Bukowinę Tatrzańską. To nieduża wieś podhalańska, znajdująca się w pobliżu gór. To równocześnie miejscowość, w której jest największa ilość budowli z drewna. Dużo z nich to ośrodki wczasowe, oferujące turystom noclegi. Bukowina Tatrzańska to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych miejscowości na terenie kraju, skąd Tatry prezentują się jeszcze bardziej okazale.


Polecamy też

Spacery po polskich górach

piękne góry
Autor: Matt Kowal
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Zarówno w dawnych czasach, jak i współcześnie istnieje wielu miłośników górskich wycieczek. Nierzadko są to ludzie, którzy w górskich okolicach szukają spokoju i wyciszenia, jak również aktywności. Wybierają oni różnorodne sposoby przebywania górskich szlaków, na przykład na piechotę lub na rowerze.
06-05-2021
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.