Co w przypadku dzielności gospodarczej nazywamy przychodem oraz kiedy on powstaje?

W ekonomii funkcjonuje dużo pojęć a jednym z nich może być choćby przychód. Jest to naturalnie całkowita ilość sprzedanych produktów, dóbr i świadczonych usług netto (po odliczeniu podatku VAT) w konkretnym okresie rozliczeniowym.


To powinien rozumieć każdy przedsiębiorca.


przychody
Autor: Piotr Drabik
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Polecamy też

Posiadanie własnej firmy - a więc, tego największe wady i niezaprzeczalne zalety

pracownicy
Autor: US Department of Labor
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Bardzo wielu z nas w ogóle nie przeszkadza pracowanie zaraz pod czyimś "skrzydłem". Z radością wykonujemy pracę dla jakiejś osoby, która nam płaci, no a sam musi martwić się całą resztą - my jedynie wykonujemy powierzone nam zadania oraz radujemy się mniej albo bardziej z wypłaty, w zależności od wykonywanego przez nas zajęcia.


Jednak prawidłowe ustalenie tego, co przedstawia przychód w firmie oraz w którym momencie istotnie on jest tworzony, jest kluczową sprawą do prawidłowego funkcjonowania firmy. Chodziłoby oczywiście o rzetelne rozliczenie się z Urzędem Skarbowym z podatku dochodowego. Dla sprecyzowania - dochodem są przychody pomniejszone o koszty ich uzyskania. Inaczej mówiąc, jeśli prowadzimy firmę utrzymującą zieleń to środki, które przeznaczyliśmy na paliwo do kosiarki stanowią koszt uzyskania przychodu.tutaj dekretacja faktur dekretacja fakturDlatego też ogólnie mówiąc, właściciel firmy, który nie tylko rozumie, lecz również stosuje się to tej Zasady, nie powinien się o nic bać podczas ewentualnej kontroli pracownika US. W przypadku firmy jej zarobek to, jak to było napisane wcześniej, wielkość sprzedanych usług lub produktów, z kolei chwila jego uzyskania to dzień wydania towaru albo wykonania jakiejś usługi.


etykietki z przecenami
Zaczerpnięte z: freepik.com


W rzeczywistości jednak czasami zdarza się tak, że przedsiębiorca dostaje zapłatę z wyprzedzeniem lub opóźnieniem. Podatek od dochodów należy jednak opłacać regularnie co miesiąc lub co kwartał, niezależnie od dnia faktycznego otrzymania pieniędzy. Z tego też powodu bardzo ważne jest to, aby bezbłędnie umieć przeliczyć wartość podatku za dany okres rozliczeniowy.


Art. 14 (ustęp 1 rozporządzenia o PIT) mówi, że przychody z prowadzonej firmy, to kwoty należne, nawet jeżeli biznesmen w praktyce dotąd nie otrzymał zapłaty za sprzedany towar lub zrealizowane usługi.
17-04-2022
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.